Aktualności ze świata Panasonic - baterie Panasonic - dystrybutor

Panasonic sponsorem zespołu MIT Solar Vehicle Team

Drukuj
Kategoria: Panasonic

Akumulatory litowo-jonowe o dużej pojemności firmy Panasonic zastosowane przez studentów MIT w wyścigu samochodów zasilanych energią słoneczną Global Green Challenge w Australii.

Osaka, Japonia – Panasonic Corporation (PC) udzieli wsparcia zespołowi Solar Electric Vehicle Team z Massachusetts Institute of Technology (MIT SEVT) w konkursie Global Green Challenge (GGC) odbywającym się w październiku 2009r. w Australii. W ramach umowy, Panasonic wyposaży pojazd zespołu MIT SEVT w akumulatory liotowo-jonowe o dużej pojemności (2.9 Ah), a logo firmy Panasonic umieszczone zostanie na samochodzie.

Pierwowzorem Global Green Challenge był World Solar Challenge, wyścig samochodów z napędem słonecznym, po raz pierwszy przeprowadzony w Australii w 1987r. Obecnie Global Green Challenge obejmuje konkurs World Solar Challenge dla aut na energię słoneczną oraz konkurs Eco Challenge dla pojazdów wykorzystujących inne alternatywne źródła zasilania, w tym: ogniwa paliwowe, silniki elektryczne i hybrydowe.

Zespoły z uniwersytetów i korporacji na całym świecie konkurować będą ze sobą na dystansie 3.021 km, przemierzając Australię z Darwin do Adelaide.

Drużyna studentów MIT SEVT zaprezentuje w wyścigu World Solar Challenge samochód z napędem słoneczym, w którym zastosowane zostaną akumulatory litowo-jonowe Panasonic mające na celu przechowywanie zgromadzonej energii słonecznej. Dodatkowo firma Panasonic wyposaży zespół z japońskiego Uniwersytetu Tokai, również starujący w wyścigu, w identyczne akumulatory litowo-jonowe o dużej pojemności.

W samochodach na energię słoneczną stosuje się silniki zasilane energią wytwarzaną przez panele słoneczne. Nadmiar tej energii przechowywany jest w akumulatorach, które napędzają silnik w sytuacji, kiedy działanie paneli słonecznych jest utrudnione (zachmurzenia, noc). Tak więc, praca pojazdów zasilanych słońcem zależy nie tylko od możliwości paneli słoneczych, ale także od pojemności akumulatorów oraz wagi całego modułu z akumulatorami.

Panasonic wyposaży oba zespoły w cylindryczne akumulatory litowo-jonowe, typu 18650, o dużej pojemności, które zostaną umieszczone w module. Ten sam rodzaj ogniw jest powszechnie stosowany w laptopach. Biorąc pod uwagę właściwości akumulatorów, t.j. najwyższą gęstością energii, lekkość  i dużą pojemność, nic dziwnego, że oba zespoły wybrały właśnie ten produkt firmy Panasonic, który pomoże zdobyć im przewagę w  wyścigu i sprawdzi się w trudnych warunkach pogodowych.

Panasonic Solar Car MIT
Panasonic Solar Car Przekrój Panasoni Solar CarWnętrze Panasonic Solar Car MIT
Informacje ogólne
Panasonic Corporation, z siedzibą w Osace, Japonii, jest ogólnoświatowym liderem w rozwoju i wytwarzaniu produktów elektronicznych odpowiadających szerokiej gamie potrzeb konsumenckich, biznesowych i przemysłowych. W roku fiskalnym zakończonym 31 marca 2009r. firma odnotowała skonsolidowaną sprzedaż netto w wysokości 7.77 biliona JPY (w przybliżeniu 78.4 miliarda USD). Akcje firmy notowane są na giełdach w Tokio, Osace, Nagoya i Nowym Jorku (NYSE: PC). W celu uzyskania dalszych informacji na temat firmy i marki Panasonic zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej http://www.panasonic.net.

Tuesday the 27th. Foto Aga 2013